Ak patríte medzi tých šťastných, ktorí môžu plnohodnotne pracovať z domu a váš príjem aktuálna situácia nijako alebo len minimálne ovplyvnila, odporúčam využiť toto obdobie na tvorbu finančnej rezervy. Ako začať efektívne spravovať svoje rodinné financie si môžete prečítať v našom článku tu: Ako efektívne spravovať financie
Dôslednejší prehľad svojich príjmov a najmä výdavkov však budete potrebovať urobiť najmä vtedy, ak sa váš rodinný príjem znížil alebo v súvislosti so situáciou vo vašej firme či zamestnaní očakávate, že sa vám zníži. Ak sa nachádzate v takejto situácii, je užitočné urobiť si inventúru výdavkov.
Možno zistíte, kam vám zbytočne utekali peniaze, aké užitočné je mať železnú rezervu, alebo že najpodstatnejšie veci sa kúpiť nedajú.
Určite už sami evidujete, že toky financií sa vplyvom pandémie a súvisiacich opatrení zmenili. Niektoré výdavky sa vám medzičasom znížili – menej chodíte do reštaurácií, kina či divadla, nemej cestujete a výdavky na niektoré voľnočasové aktivity ste tiež obmedzili.
Niektoré výdavky sa naopak mohli zvýšiť a to najmä vtedy, ak ste začali viac variť, dôslednejšie udržiavať hygienu, či starať sa viac o svoje zdravie. Možno vášmu rozpočtu nepomohlo zaháňanie nudy v karanténe bezbrehým online nakupovaním či doháňaním zameškaného.
Ak vašim zníženým príjmom viete pokryť výdavky nevyhnutné a štandardné, mali by ste byť schopní toto prechodné obdobie zvládnuť bez vážnejších následkov. Svoje výdavky však sledujte a ešte dôkladnejšie ako kedykoľvek predtým ich strážte. Všetko, čo vám zostane, odložte na sporiaci účet – peniaze tam nie sú viazané, ale nemáte ich voľne dostupné na bežné míňanie.
Ak ste v situácii, že pokles vášho príjmu nepostačuje ani na vykrytie nevyhnutných výdavkov, odporúčam poradiť sa s prevereným finančným sprostredkovateľom a spoločne nájsť riešenia najvhodnejšie pre vás.
Popri optimalizácii výdavkov je vhodné pozrieť sa aj na stranu príjmov. Ak napríklad pracujete v cestovnom ruchu, gastronómii či hotelierstve, návrat vašich príjmov na predkrízovú úroveň môže byť ohrozený alebo trvať príliš dlho. Začnite uvažovať o rekvalifikácii, ďalšom vzdelávaní, či naberaní nových zručností, aby ste boli konkurencieschopnejší na trhu práce. Alebo uvažujte nad hľadaním podnikateľských príležitostí či dočasne nad prácou popri aktuálnom zamestnaní. Možností je všade dosť, keď opustíte zabehané pracovné stereotypy a svoju zónu komfortu.
Myslite na to, že aj táto výnimočná situácia sa raz skončí a je len na nás, či to využijeme ako príležitosť niečo nové sa naučiť. Možno zistíte, kam vám zbytočne utekali peniaze, aké užitočné je mať železnú rezervu, alebo že najpodstatnejšie veci sa kúpiť nedajú.
Prajem vám k tomu veľa síl, odhodlania a podpory od tých, na ktorých vám najviac záleží.
Pôvodný článok uverejnený v spolupráci s webovým portálom VZŤAHOVO:
https://www.vztahovo.sk/2020/11/26/anticovid-ako-si-ustrazit-financie-a-ustat-financne-zemetrasenie/