O čom vypovedajú peniaze vo vzťahu?

Nachádzate sa tu

Peniaze a spôsob, ako s nimi dvaja ľudia nakladajú, veľa vypovedá o ich vzťahu. Odráža to ich vzájomnú dôveru, schopnosť komunikovať i načúvať si, stanovovať si priority, spoločne plánovať, ale aj snívať.  

Dôvera a čo s ňou?

Rozhodnutie, či rodinnú „kasu“ budú partneri spravovať spoločne, alebo sa tejto úlohy ujme jeden z nich, záleží na konkrétnej dvojici a jej preferenciách. Podstatné je, aby sa hralo s otvorenými kartami – teda, aby napríklad partneri mali spoločný účet a každý mal k nemu prístup. Ak spoločný účet na bežné výdavky nemajú, je dobré, aby mali partneri navzájom prístup k svojim účtom. Je to nielen veľmi praktické v prípade núdzových situácií, ale je to najmä prejavom dôvery. Ak si partneri chcú chrániť svoje súkromie a mať svoj vlastný, svoj „tajný“ účet, „železnú rezervu“, o ktorej ten druhý nemusí vedieť, je to znakom, že dôvera vo vzťahu je naštrbená.

Podstatné je, aby partneri hrali vo finančnej oblasti s otvorenými kartami.

Komunikácia je podstatná

Rozhodnutie o tom – koľko, kam a kedy – miniete peňazí má byť spoločné. A to aj v prípade, keď financie v rodine spravuje jeden z partnerov. Rozhovory o peniazoch pre niektorých patria medzi stresujúce, preto sa im treba venovať plánovane. Dohodnite sa napríklad, že si vyčleníte jeden deň v mesiaci, kedy sa o peniazoch budete rozprávať.

Začnite tým, že si prejdete spoločné príjmy a výdavky

Objektívne sumarizovať výdavky je pre väčšinu ľudí oriešok najmä preto, že rôznym výdavkom dávame inú emocionálnu váhu. Pri investíciách do svojho milovaného hobby nemáme problém otvoriť peňaženku viacej a výdavky si navyše dobre odôvodniť. Pri „povinných“ dennodenných nutných výdavkoch na stravu, oblečenie, či bývanie máme zase tendenciu prehliadať ich rozsah.

Uvedomovanie si výdavkov aj pri malých nákupoch je často cesta, ako si nasporiť prekvapivo veľa peňazí.

Urobte si test pravdy! Skúste si poctivo niekoľko mesiacov po sebe odkladať všetky bločky, účty a výpisy z internetbankingu o pravidelných inkasách a trvalých príkazoch. Napokon si urobte mesačný sumár výdavkov. Výsledok vás určite prekvapí a niečo sa o sebe dozviete. Pokúste sa byť čo najdetailnejší a konkrétni, aj keď sa vám to bude zdať prehnané či prísne.

Ako si určiť priority

Páry, ktoré si vedú vo financiách efektívne, si spoločne stanovujú priority a pripravujú sa na ne. Málokto totiž dokáže zarobiť na všetko, čo by chcel, alebo potreboval. Je teda nutné stanoviť si priority – poradie dôležitosti cieľov, potrieb, túžob. Taktiež je potrebné zohľadniť potreby každého člena rodiny. V praxi sa potom zvolené priority spravidla preklápajú do sporenia na konkrétny účel.

Pokračovanie testu pravdy. Keď dokončíte tretí mesiac sumarizovania príjmov a výdavkov, často zistíte, že čísla hovoria príbeh, ktorý sa vám úplne nepozdáva. Možno zistíte, že míňate príliš veľa na veci, o ktorých by ste to nikdy nepovedali. Možno zistíte, že si tvoríte mesačne príliš malú, alebo žiadnu rezervu.

Tu je čas sadnúť si a pozrieť sa na priority. Je potrebné urobiť rozhodnutie. Čoho sa viete a chcete vzdať je len na vás. Niektoré veci určite nepotrebujete len preto, lebo ich má sused, kolegyňa, alebo sú práve v letáku v akcii.

Stanovenie priorít a konkrétneho plánu výdavkov je prvým krokom k efektívnemu hospodáreniu. Druhý je o trochu ťažší – tento plán v reálnom živote aj dodržiavať. Ak sa vám to však podarí, poriadok v peniazoch citeľne zvýši vašu spokojnosť vo vzťahu.

Finančný stres a ako ho eliminovať

Nedostatok peňazí alebo neefektívne hospodárenie s nimi, obzvlášť, ak pretrváva dlhšie obdobie, je významným stresovým faktorom v partnerstve. Dá sa mu však efektívne predchádzať. Jedným zo základných nástrojov je budovanie rezervy na „horšie časy“, či na nevyhnutné nepredvídateľné výdavky.

Odborníci hovoria, že optimálna, tzv. likvidná rezerva by mala byť minimálne vo výške 3 až 6 mesačných platov. Mala by pokryť nie len aktuálnu potrebu kúpiť novú pračku, či vymeniť prasknutý odkvap, ale taktiež vykryť výpadok príjmu počas dlhodobej PN-ky, či straty zamestnania.

Dôležité pri budovaní takejto rezervy je slovo „likvidná“, čo znamená – zameniteľná za hotovosť. Na Slovensku sú obľúbenou investíciou nehnuteľnosti. Popri niekoľkých výhodách však k ich základnej nevýhode patrí nízka likvidita. Neviete totiž predať pár tehál, či okno z vášho bytu, keď sa vám pokazí kotol na dome. Aj keby ste považovali byt za skvelú investíciu do budúcnosti, okamžitý nedostatok hotovosti vám vyriešiť nepomôže.

Spoločne plánujte aj snívajte

Dlhodobé ciele a väčšie investície, ale aj to, koľko miniete na najbližšiu dovolenku je potrebné dostatočne včas naplánovať. V júli – keď už reálne pôjdete k moru – na ňu s najväčšou pravdepodobnosťou nestihnete zarobiť.

Ak chcete kúpiť byt, či dom, vymeniť staré auto za nové, poslať deti do súkromnej školy, alebo začať sporiť na dôchodok, plánovaniu sa jednoducho nevyhnete.

Tip pre vás. Zasnívajte sa spolu, čo by ste chceli robiť o 10 – 20 rokov, kde by ste chceli bývať, kam by ste sa chceli pozrieť, keď odídu deti z domu, aké nové hobby vás láka, čo by ste chceli vlastniť… Minimálne sa niečo dozviete o partnerovi a v lepšom prípade už teraz môžete začať robiť kroky, ktoré vám k naplneniu snov pomôžu.

Páry, ktoré si vedú vo financiách efektívne, si spoločne stanovujú priority a pripravujú sa na ne.

Peniaze sú nástrojom, ktorý potrebujeme vedieť ovládať

Tak, ako s mnohými inými vecami v manželstve, je potrebné naučiť sa správne a vhodne s mini zaobchádzať. A ak by sa Vám zdali zákonitosti a pravidlá fungovania sveta financií príliš komplikované, neváhajte sa obrátiť na odborníkov. S otázkami financií vám vie poradiť overený a dôveryhodný finančník.

Keď však spôsob hospodárenia s peniazmi odhalí vážnejšie problémy v partnerstve, či už komunikačné, alebo vzťahové, je užitočné prizvať do debaty aj psychológa, či partnerského poradcu.

Kam sa spolu posunieme nabudúce?

Nabudúce sa pozrieme na to, ako začať financie efektívne spravovať. Ukážeme vám detailný sumár výdavkov, s ktorým môžete začať. Načrtneme základy dobrého rodinného rozpočtu, ktorý je predovšetkým o plánovaní, prioritách, sporení a účelnosti.

 

Pôvodný článok uverejnený v spolupráci s webovým portálom o vzťahoch VZŤAHOVO:

https://www.vztahovo.sk/2018/11/27/zrkadlo-kazdodennosti-o-com-vypovedaju-peniaze-vo-vztahu/

Publikované dňa 14. december 2018